За яких умов можна виселити орендаря з квартири?

Виселити наймача з квартири навіть з використанням правового механізму не просто, але можливо.

На сьогоднішній день для багатьох українців стала звичною практика підписання договору найму житла, адже оренда нерухомості у багатьох випадках є менш проблематичною, ніж її придбання.

У якості договору найму власники часто використовують відповідні бланки, завантажені з інтернету, або ж підписують договір, наданий посередником (ріелтором). До речі, договір оренди житла укладається в письмовій формі, але нотаріальному посвідченню підлягає лише договір з подальшим викупом та строком на три та більше років. На жаль, при підписанні договору власник часто не здогадується, що у випадку ускладнень взаємовідносин з орендарем, виселити його у найкоротший термін не вдасться – навіть при умові невиконання умов договору найму.

Цивільний кодекс – це один із нормативно-правових актів, що регулює взаємовідносини власника з наймачем. У ньому передбачено наступні підстави для відмови від договору найму:

  • Невнесення плати наймачем за користування річчю протягом трьох місяців підряд. Ця норма є імперативною, а це означає, що незалежно від того, який строк для повідомлення сторони передбачили в договорі, він складатиме три місяці. У цьому випадку власник має право не лише відмовитись від договору найму, а й вимагати повернення речі.

 

Щодо розірвання договору найму за рішенням суду на вимогу власника, то законодавством передбачені наступні підстави:

  • несплата оренди за шість місяців (якщо договором не встановлений більш тривалий термін), а при короткостроковому наймі – понад два рази;
  • руйнування або псування житла наймачем або іншими особами, за дії яких він відповідає;
  • потреба власника у тому, щоб використовувати житло для свого проживання чи проживання членів його сім’ї. У такому разі власник повинен попередити наймача про розірвання договору не пізніше, ніж за два місяці.

При розторгненні договору наймач та інші особи, які проживали у помешканні, підлягають виселенню на підставі рішення суду без надання їм іншого житла. У свою чергу, наймач також може відмовитись від договору, письмово попередивши власника за три місяці. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення про відмову від договору.

Отже, власнику та орендарю необхідно дуже уважно вчитуватись в умови договору найму для зменшення ризиків. А у разі порушення однією зі сторін умов договору – правильно все зафіксувати, аби обґрунтувати свої позовні вимоги.


Залишити відповідь