За які пости в інтернеті в Україні можуть засудити?

За які пости в інтернеті в Україні можуть засудити?Українські суди з 2014 року винесли понад 30 вироків у справах про заклики в соцмережах до насильницького повалення влади та понад 12 вироків щодо громадян за поширення в інтернеті матеріалів із закликами до насильницької зміни або повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади.

У відкритому реєстрі судових рішень понад 50 вироків за статтею 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) Кримінального кодексу, винесених судами з весни 2014 року. З них 36 так чи інакше пов’язані з поширенням відповідних закликів через соціальні мережі.

У вироках щодо соцмереж майже усі покарання призначені умовно. Обвинувачені, як правило, укладали угоду зі слідством або визнавали вину в залі суду, тож суд і враховував це як пом’якшуючу обставину і звільняв від покарання з випробувальним терміном від одного року до трьох.

Тож, люди реєструються у соціальних мережах, приєднуються до групи, де висловлюють свою позицію. Однак саме діяльність сепаратистських груп в російських соцмережах ВКонтакте й Однокласники стала однією з підстав для рішення Ради національної безпеки та оборони України щодо їхнього блокування в Україні, зазначила Служба безпеки України.

З юридичної точки зору публічний заклик до зміни конституційного ладу і розповсюдження матеріалів із такими закликами є різними речами. Тому мають  різний ступінь відповідальності. Публічним вважається заклик, коли його зблизька чує щонайменше три людини. А розповсюдження матеріалів — це поширення інформації через інтернет, листівки, газети тощо, — і не є закликом.

Однак для суду немає різниці, чи написала людина пост про зміну конституційного ладу, чи просто зробила його репост. “Пост і репост є розповсюдженням матеріалу. Не важливо, чи ти сам його створив, чи хтось інший. В іншому випадку, усі б просто казали, що писали це не самі.

Як бачимо із наведеного вище, громадяни України можуть буди засуджені за пости у соцмережах, що стосуються злочинів проти основ національної безпеки України.

Однак, в Україні наразі немає чіткого визначення інтернет-простору та його регулювання, а також відсутнє законодавство, яке б вказувало на те, що у соціальних мережах люди не можуть або можуть висловлювати будь-яку свою позицію.

На сьогодні, українське кримінальне законодавство у сфері інтернету сильно відстає від розвитку технологій. Ще більше відстає юридична та технічна грамотність громадян. Тому правоохоронцям слід приділяти більшу увагу інформаційній роботі, пояснювати, чому репост сепаратистських закликів може вважатись кримінальним діянням.


Залишити відповідь