Правові підстави для реалізації послуг та товарів за біткоїни. Чи законно приймати криптовалюту для оплати роздрібної комерції?

Чи законно приймати криптовалюту біткоїни для оплатиКриптовалюта (від англ. Cryptocurrency) — вид цифрової валюти, емісія та облік якої засновані на асиметричному шифруванні та застосуванні різних криптографічних методів захисту. Станом на сьогодні кількість криптовалют, доступних в Інтернеті, становить понад 1324. Їх кількість постійно зростає.

Однак, наскільки є законним в Україні розрахунок криптовалютою за отримані послуги у сфері торгівлі та послуг? Чи криптовалюта наразі в Україні є поза законом?
Для початку, розглянемо позицію Національного банку України, щодо операцій з віртуальною валютою/криптовалютою.
НБУ зазначає, що випуск криптовалюти не має будь-якого забезпечення та юридично зобов’язаних за нею осіб. Окрім того, не контролюється державними органами влади жодної з країн. Позиція НБУ однозначна — криптовалюта є грошовим сурогатом та не має забезпечення реальної вартості. Навіть більше, криптовалюта потенційно залучена у здійсненні сумнівних операцій пов’язана із легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом і фінансуванням тероризму.

Цікава позиція судів у справах, де так чи інакше фігурують криптовалюти.
Так, у кримінальних справах визнається певна цінність криптовалюти. Мало того, міститься посилання на курс криптовалюти до національної валюти при визначенні розміру майнових збитків. Тобто, визнано, що криптовалюта має певну матеріальну цінність, яка має грошовий вираз.

Водночас, у цивільній справі, предметом розгляду якої було зобов’язання передати визначену кількість цифрової продукції Bitcoin в обмін на виконання ним робіт, суд визначив, що криптовалюта є віртуальна річ, яка не має ознак матеріального світу, а тому не може бути об’єктом судового захисту.
За таких обставин, використання криптовалюти, як платежу під час здійснення розрахункових операцій є неможливим, оскільки, законодавчо не врегульовано. Для легалізації такого засобу платежу, як розрахунок криптовалютою, необхідне закріплення відповідного поняття у законодавстві.

І хоча судами при обрахуванні розміру завданого збитку визнається певна матеріальна цінність криптовалюти, НБУ, ж у свою чергу, не вбачає забезпечення її реальної вартості. Окрім того, вбачаються певні проблеми при захисті майнових інтересів пов’язаних із криптовалютою.


Залишити відповідь