Чи можливо відмовитись від послуг комунальних монополій у Києві?

Чи можливо відмовитись від послуг комунальних монополій у Києві?

Експерт — Віталій Швець, юрисконсульт незалежної адвокатської компанії «Климчук та Партнери»

Про актуальне і наболіле. Про нову хвилю підвищення тарифів в області ЖКГ. Як відомо, у вересні кияни отримали платіжки з урахуванням нового ціноутворення в сфері комунальних послуг. У той час як дискусії про доцільність таких кроків ведуться експертами протягом декількох місяців практично безперервно. Представники КМДА навіть замовили перевірку обґрунтованості київських комунальних тарифів у міжнародній консалтинговій компанії «Ernst & Young».

Також в цьому році для поліпшення якості послуг у сфері ЖКГ і утримання чинних тарифів, були зроблені спроби безпосередньо укладати договори між замовником і комунальним підприємством. Однак, ця ініціатива не принесла потрібних результатів, хоча в європейських столицях люди вже давно прагнуть до максимальної автономності свого житла навіть в багатоквартирному будинку. І це підтримується державою на законодавчому рівні. Кожен власник має право укладати договір з тією комунальною компанією, яку вважає для себе максимально вигідною. Більш того, в Лондоні, наприклад, можна користуватися послугами відразу декількох постачальників електроенергії: у денний та нічний час.

У той же час з 6 частини 26 статті Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ми розуміємо, що відмовитися від централізованого опалення можна лише за письмовою згодою всіх власників квартир даного будинку. Якщо підрахувати, що в середньому в одному багатоповерховому будинку знаходиться близько 300 квартир, а також багато з яких знаходиться в оренді, то стає зрозуміло, що завдання не з простих. І навіть якщо цей етап пройдено успішно, він є тільки початком дуже довгого шляху, який потрібно пройти охочим відмовитися від ЖКГ-послуг, що надаються державними компаніями.

Зі своєю заявою з проханням відключити будинок від центрального опалення, а також з протоколом, де знаходяться підписи всіх власників квартир, ініціативна група повинна попрямувати в Міжвідомчу комісію з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. Вивчення документів може зайняти до одного місяця.

Важливо відзначити, що при ухваленні рішення Комісія відштовхується від технічного стану наявних мереж газо-, водо- та електропостачання даного населеного пункту. Тобто, відключення від централізованого опалення може не здійснитися, попри дотримання всіх процедур і подачу всіх необхідних для цього документів. Ці нюанси регулюються Законом України «Про теплопостачання».

При позитивному рішенні Комісії, ініціативній групі надається список організацій, які можуть здійснити розробку проекту автономного теплозабезпечення і від’єднання від мереж центрального опалення. Після узгодження всіх технічних нюансів, монтажна служба відключає приміщення від центрального опалення і водопостачання. Чи варто уточнювати, що всі витрати беруть на себе мешканці будинку?

З усього перерахованого вище стає зрозуміло, що на даний момент відмова від комунальних послуг державних підприємств варто багатьох зусиль, чималих грошових ресурсів, і що найголовніше — може не здійснитися у зв’язку із загальним технічним станом елементів ЖКГ. Хоча при зміні в чинному законодавстві України даний європейський досвід допоможе створити здорове конкурентне середовище серед комунальних підприємств, а отже і обґрунтовані тарифи за надані ЖКГ-послуги.


Залишити відповідь