Чи може безоплатна правова допомога бути якісною?

Чи може безоплатна правова допомога бути якісною?

 

Надавати безкоштовну правову допомогу тим, хто її потребує — моральне завдання, яке стоїть як перед державними адвокатами, так і перед незалежними адвокатськими компаніями.

У минулому році Міністерство юстиції України створило 100 центрів безоплатної правової допомоги для незахищених соціальних верств населення. На сьогоднішній момент ця ініціатива вже має кількісні показники. Згідно з офіційними даними, за перші десять днів вдалося надати правову допомогу тисячі сімсот шістдесят одному громадянину України. І якщо припустити, що потік людей залишився таким же, як в перші дні, то за минулий місяць в центри звернулося близько 10 000 людей. Значна цифра. Колосальна відповідальність перед тими, хто не може вибирати собі правозахисника, а довіряє тим адвокатам, яких їм пропонує держава.

Якщо розглядати створення центрів безоплатної правової допомоги з точки зору розвитку українського правосуддя, то потрібно відзначити позитивну динаміку. Держава ще раз підтримала рівність сил між стороною обвинувачення і стороною захисту в кримінальному процесі. Перші кроки були зроблені в 2011 році, коли був прийнятий закон “Про безоплатну правову допомогу”, та зайшла мова про те, що адвокат повинен бути такою ж частиною системи правосуддя, як слідчий, прокурор і суддя. До цього моменту механізми збоку захисту не були такими ж дієвими, як механізми збоку звинувачення.

З точки зору практики виникає ряд питань, головне з яких — якість безоплатних правових послуг. Адже не варто забувати, що те, що для певних верств населення безоплатна правова допомога, те для адвокатів — низькооплачувана робота. Згідно з постановою КМУ № 17 від 17 вересня 2014 року №465 “Питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу”, годину адвоката оцінено в 2,5% від мінімальної заробітної плати, що на сьогодні становить 35 грн. (1,3 дол.). Цього явно недостатньо, щоб адвокат прагнув надати найвищий рівень якості своїх послуг. А прагнути необхідно, оскільки від його роботи може залежати виправдання невинної людини, або ж справедливе покарання, яке буде точно співвідноситися з тяжкістю правопорушення підзахисного.

Також Європейський суд неодноразово зазначав, що українські правозахисники, які працюють на безкоштовній основі, замість реального захисту клієнта створюють видимість активної діяльності. Наприклад, погоджуються з несправедливими твердженнями сторони обвинувачення, дозволяючи тим самим покарати невинну людину.

У той же час в європейських країнах і США існує практика “pro bono”, що в перекладі означає “заради суспільного блага”. Суть програми полягає в тому, що незалежні адвокатські компанії надають малозабезпеченим громадянам безкоштовну правову допомогу. Держава також не оплачує ці послуги. Провідні адвокати і юристи здійснюють таку діяльність в рамках соціальної політики своїх компаній. Презентований досвід можна застосувати й в Україні. Наприклад, ми з колегами вже зараз надаємо юридичну допомогу сім’ї полковника Нацгвардії, який рік тому героїчно загинув в зоні АТО. Ні про який гонорар, або грошову компенсацію з боку Мінюсту мова, звичайно ж, не йде.

У такого підходу є маса переваг. По-перше, це реальна і безкорислива допомога тим, хто її потребує, що відповідає високим моральним принципам адвокатури. По-друге, дана програма гарантує, що представлення інтересів людей, які не можуть собі дозволити оплатити правові послуги, будуть здійснюватися на такому ж високому рівні, як і ведення справ, за які правозахисники отримують гонорари, оскільки за справу береться адвокатська компанія, для якої якісний захист інтересів кожного свого клієнта є справою честі й репутації.

Таким чином, надавати безкоштовну правову допомогу тим, хто її потребує — моральна завдання, яке стоїть як перед державними адвокатами, так і перед незалежними адвокатськими компаніями. Єднальним критерієм для роботи всіх правозахисників повинні бути порядність, професіоналізм та відстоювання інтересів кожного свого клієнта, оскільки, перш за все, ми маємо справу з живими людьми, які довіряють своїм адвокатам і сподіваються на їх компетентність.

 


Залишити відповідь