Що робити, якщо ваші права порушили при допиті?

Що робити, якщо ваші права порушили при допиті?

 

Порушення прав людини в досудовому слідстві — явище, що зустрічається часто. Однією з маніпуляцій з законодавством, до якої на практиці вдаються співробітники правоохоронних органів, — допит в якості свідка людини, що спочатку підозрюють в скоєнні злочину.

До недавнього часу в статті 87 КПК України було зазначено, що коли людину допитують як свідка, а потім оголошують підозрюваним або обвинуваченим, суд зобов’язаний був визнати дії правоохоронних органів істотним порушенням прав людини і основних свобод.

Суть порушення полягає в тому, що допит підозрюваного і свідка значно відрізняються один від одного.

Під час бесіди зі слідчим, підозрюваний має право в будь-який момент відмовитися відповідати на питання, в той час як свідка попереджають про кримінальну відповідальність за відмову давати свідчення.

Згідно зі статтею 42 КПК України підозрюваний має право знати, у вчиненні якого злочину його підозрюють, бути чітко і своєчасно повідомлених про свої права, а також отримати їх роз’яснення. До свідка це не застосовується.

Таким чином, допитуючи підозрюваного як свідка, представник правоохоронних органів здійснює відразу кілька правопорушень. Ці дії не співвідносяться з чинним кримінально-процесуальним законодавством України та грубо порушують право людини на захист. До того ж, така підміна понять під час допиту суперечить п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські й політичні права, де сказано, що кожен має право “не бути примушений до дачі показань проти самого себе або до визнання себе винним».

Даний висновок підтверджує і практика Європейського Суду з прав людини. Наприклад, в рішенні як «Шабельник проти України» від 19 лютого 2009 року було відзначено, що використання показань осіб, які давали їх в якості свідків для доказу провини в скоєнні злочину, є порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини й основних свобод.

Попри всю незаконність таких дій, вони продовжують бути популярними серед слідчих. По-перше, тому що так під загрозою кримінальної відповідальності вони отримують інформацію, яка була б недоступна, якби підозрюваний скористався своїм правом мовчати. По-друге, такий підхід допомагає слідчим виграти більше часу на проведення розслідування. Згідно зі статтею 219 КПК, досудове слідство повинно закінчитися не пізніше, ніж через 2 місяці після того, як людині оголосять про те, що її підозрюють. До того ж, дане правопорушення забезпечує більш закриту роботу слідчого, адже на відміну від підозрюваного, свідок не має права знайомитися з матеріалами справи, брати участь в слідчих діях і звертатися зі скаргами до слідчого судді.

Багато представників правоохоронних органів посилаються на чисту «формальність» таких правопорушень і вважають, що проблема буде вичерпана тим, що протокол надання свідчень просто визнають недійсним в суді. Однак, насправді, все набагато серйозніше. Наприклад, за порушення права на захист підозрюваного передбачена відповідальність за статтею 374 КК України. Недобросовісних співробітників поліції очікує міра покарання аж до шести місяців арешту, і найголовніше — з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Слід пам’ятати, що на підставі статті 63 Конституції України, кожна людина має право відмовитися від давання свідчень. Однак, як адвокат що практикує можу відзначити, що цього робити не варто, оскільки надалі маніпуляцію слідчого можна буде використовувати на користь підозрюваного. Тому, якщо вас викликають як свідка, але при цьому ви розумієте, що, швидше за все, вас розглядають як підозрюваного, то моя порада — йти потрібно обов’язково.

Під час допиту необхідно розповідати тільки те, що ви вважаєте за потрібне, не більше. До того ж дуже важливо зробити акцент на тому, що представники правоохоронних органів зобов’язували вас давати свідчення. При дотриманні цих умов, допит згодом допоможе не слідчому, а підзахисному.

Уважне вивчення протоколу допиту свідка і питань, які йому ставили, дає чітке розуміння, підозрювався людина спочатку чи ні. Довівши факт того, що слідчий приховав свої мотиви і застосував до підозрюваного людині статус свідка, правозахисник отримує можливість переконати суддю, що під час досудового слідства були грубо порушені права підозрюваного, зокрема право на захист.

Даний висновок дає можливість не тільки визнати недійсними всі докази провини, які були отримані в ході такого допиту, але і є одним з незаперечних підстав для скасування вироку та інших рішень у провадженні.

Таким чином, попри те, що в новій редакції КПК України допит підозрюваного в якості свідка не розглядається як істотне порушення прав людини й основних свобод, факт порушення незаперечний і його можна довести. Це неодноразово підтверджувала практика Європейського Суду з прав людини. Такі незаконні дії з боку правоохоронних органів грубо порушують право на захист і є повноцінною підставою для скасування вироку.


Залишити відповідь